V této části se dozvíte novinky ze světa finančních produktů, které mohou ovlivňovat zajištění životních rizik, případně majetku a tvorbu dlouhodobých, střednědobých a krátkodobých rezerv, spolu s potřebou řešit nedostatek financí v rodinném rozpočtu. Dále pak informace z oblasti daní, účetnictví a daňové evidence.
Zálohy podnikatelů od ledna 2024 se mění takto:
Od ledna 2024 se také zvyšuje měsíční minimální mzda na 18.900 Kč, základní hodinová sazba se tedy zvyšuje na 112,50 Kč a mění se systém zdanění a odvodů u Dohod o provedení práce.
Zálohy podnikatelů od ledna 2023 se mění takto:
Od ledna 2023 se také zvyšuje měsíční minimální mzda na 17.300 Kč, základní hodinová sazba se tedy zvyšuje na 103,8 Kč.
Také v podstatě končí silníční daň, takže za rok 2022 se již osobní automobily nevztahuje daňová povinnost a nebude se podávat daňové přiznání. Toto neplatí pro nákladní automobily nad 12 tun, tam povinnost platit silniční daň stále platí.
Zálohy podnikatelů od ledna 2022 se mění takto:
Od ledna 2022 se také zvyšuje měsíční minimální mzda na 16.200 Kč, základní hodinová sazba se tedy zvyšuje na 96,40 Kč.
Zálohy podnikatelů od ledna 2021 se mění takto:
Od ledna 2021 se také zvyšuje měsíční minimální mzda na 15.200 Kč, základní hodinová sazba se tedy zvyšuje na 90,50 Kč.
Zálohy podnikatelů od ledna 2020 se mění takto:
Od ledna 2020 se také zvyšuje měsíční minimální mzda na 14.600 Kč, základní hodinová sazba se tedy zvyšuje na 87,30 Kč.
Zálohy podnikatelů od ledna 2019 se mění takto:
Od ledna 2019 se také zvyšuje měsíční minimální mzda na 13.351 Kč, základní hodinová sazba se tedy zvyšuje na 79,80 Kč.
Zálohy podnikatelů od ledna 2018 se mění takto:
Od ledna 2018 se také zvyšuje měsíční minimální mzda na 12.200 Kč, základní hodinová sazba se tedy zvyšuje na 73,20 Kč.
Zálohy podnikatelů od ledna 2017 se mění takto:
Od ledna 2017 se také zvyšuje měsíční minimální mzda na 11.000 Kč, základní hodinová sazba se tedy zvyšuje na 66 Kč. Dále se pak zálohy podnikatelů na zdravotní pojištění i odvody za zaměstnance odvádějí do České národní banky.
Výše daňové odečitatelnosti životního pojištění se od ledna 2017 zvyšuje na 24.000 Kč ročně stejně jako u penzijního spoření/připojištění. U příspěvků zaměstnavatele se mění celková výše těchto příspěvků na 50.000 Kč - v souhrnné výši za oba dva produkty.
Zálohy podnikatelů od ledna 2016 se mění takto:
Od ledna 2016 se také zvyšuje měsíční minimální mzda z 9.200 na 9.900 Kč, základní hodinová sazba se zvyšuje z 55 na 58,70 Kč.
Zálohy od ledna 2015 se mění takto:
Daňová odečitatelnost životního pojištění se od ledna 2015 mění takto: v případě volby možnosti výběru z životního pojištění se musí pojistník rozhodnout pro daňově neuznatelnou smlouvu. Pokud chce zachovat daňové výhody pojistné smlouvy, nesmí před 60. rokem života z daňově uznatelné smlouvy vybrat kapitál, při porušení tohoto pravidla dodaňuje uplatněné daňové odečty za posledních 10 let (dříve vše) v daňovém přiznání. Jedinou možností je pak z ukončené smlouvy převést kapitál ve formě odkupného na novou smlouvu a dále pokračovat až do 60 let věku. Daňová uznatelnost životního pojištění z pohledu zaměstnavatele se v podstatě nemění, jediným rozdílem je to, že v případě předčasného ukončení pojistné smlouvy si 15% daň uplatňuje zaměstnanec ve svém daňovém přiznání sám a nedaní jej pojišťovna.
Tento systém z pohledu rodinného finančního poradce, který v této oblasti podniká dlouhodobě, je k dispozici k podrobnému prostudování na našem partnerském webu RFPplus.cz v sekci Životní a úrazové pojištění, ale výhody nastavení životního pojištění je potřeba zhodnotit u každého člověka individuálně. Do 31.3.2015 se musí pojistník rozhodnout jak se smlouvou životního pojištění naloží - jestli bude vybíratelná s větší možností variability a nebo daňově uznatelná a v podstatě s drobnými možnostmi zafixovaná až do 60 let věku.
Zálohy od ledna 2014 se mění takto:
O penzijní reformě se již napsala spousta článků a prozatím se nesetkalo toto téma u široké veřejnosti s důvěrou. Přitom je to veliká škoda, protože je to téma zajímavé hlavně z pohledu ovlivňování výše tvorby vlastního důchodu a zajímavé možnosti dědičnosti naspořených finančních prostředků na rozdíl od I. pilíře. Vzhledem k tomu, že spousta článků v novinách a na internetu nevyhodnocuje všechny pro a proti, je potřeba poskytnout všechny objektivní informace ke správnému rozhodnutí, zda-li do nového systému vstoupit či nikoliv.
Tento systém z pohledu rodinného finančního poradce, který v této oblasti podniká dlouhodobě, je k dispozici k podrobnému prostudování na našem partnerském webu RFPplus.cz v sekci Důchodové spoření. Věříme tomu, že po přečtení nebudete již dále pochybovat o výhodnosti tohoto systému financování části vaší penze.
Penzijní připojištění prochází zásadními změnami, které jej do budoucna ovlivňují značným způsobem a otevřeně si uveďme, že jej dost znevýhodňují a dávají tak možnost ukázat na výhody zhodnocování rezerv na důchod v jiných produktech. Pro ty, kteří využívají penzijní připojištění přeměněné na transformované penzijní spoření od roku 2013 mohou využít současných výhod tohoto produktu s tím, že se mohou rozhodnout, zda-li do nového fondového zhodnocování financí vstoupí či nikoliv. V současné době lze tak stále využít možností výsluhové penze a výběru zbylé naspořené částky v 60 letech. Další informace o novém penzijním spoření naleznete na našem partnerském webu RFPplus.cz v sekci Penzijní spoření.